STMicroelectronics STPS30L30CR
Part No.:
STPS30L30CR
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS30L30CR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 30V 15A I2PAK
Shipping
Inventory:834
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
460 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
I2PAK
1. How to order STPS30L30CR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS30L30CR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS30L30CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS30L30CR.
Image STPS30L30CR
Part Number STPS30L30CR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 460 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)