STMicroelectronics STPS30SM100SFP
Part No.:
STPS30SM100SFP
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS30SM100SFP.pdf
Description:
DIODE SCHOTT 100V 30A TO220FPAB
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
45 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FPAB
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order STPS30SM100SFP on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS30SM100SFP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS30SM100SFP?
Image STPS30SM100SFP
Part Number STPS30SM100SFP
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 45 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FPAB
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)