STMicroelectronics STPS30SM100SG-TR
Part No.:
STPS30SM100SG-TR
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS30SM100SG-TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 30A D2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
45 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order STPS30SM100SG-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS30SM100SG-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS30SM100SG-TR?
Image STPS30SM100SG-TR
Part Number STPS30SM100SG-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 45 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)