STMicroelectronics STPS30SM120STN
Part No.:
STPS30SM120STN
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS30SM120STN.pdf
Description:
DIODE SCHOTT 120V 30A TO220AB
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
275 µA @ 120 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB Narrow Leads
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order STPS30SM120STN on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS30SM120STN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS30SM120STN?
Image STPS30SM120STN
Part Number STPS30SM120STN
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Current - Average Rectified (Io) 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950 mV @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 275 µA @ 120 V
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB Narrow Leads
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)