STMicroelectronics STPS30SM60CR
Part No.:
STPS30SM60CR
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS30SM60CR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 15A I2PAK
Shipping
Inventory:999
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
625 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
65 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
I2PAK
1. How to order STPS30SM60CR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS30SM60CR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS30SM60CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS30SM60CR.
Image STPS30SM60CR
Part Number STPS30SM60CR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 625 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 65 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)