STMicroelectronics STPS30SM60CT
Part No.:
STPS30SM60CT
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS30SM60CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 60V 15A TO-220
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
625 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
65 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STPS30SM60CT on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS30SM60CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS30SM60CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS30SM60CT.
Image STPS30SM60CT
Part Number STPS30SM60CT
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 625 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 65 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)