STMicroelectronics STPS3150AFN
Part No.:
STPS3150AFN
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS3150AFN.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 3A SMAFLAT
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
820 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 150 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMAflat Notch
Operating Temperature - Junction:
175°C
1. How to order STPS3150AFN on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS3150AFN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS3150AFN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS3150AFN.
Image STPS3150AFN
Part Number STPS3150AFN
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 820 mV @ 3 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 150 V
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMAflat Notch
Operating Temperature - Junction 175°C