STMicroelectronics STPS3L40UFN
Part No.:
STPS3L40UFN
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS3L40UFN.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMBFLAT
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMBflat Notch
Operating Temperature - Junction:
150°C
1. How to order STPS3L40UFN on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS3L40UFN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS3L40UFN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS3L40UFN.
Image STPS3L40UFN
Part Number STPS3L40UFN
Manufacturer STMicroelectronics
Series ECOPACK®2
Package/Case DO-221AA, SMB Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 3 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMBflat Notch
Operating Temperature - Junction 150°C