STMicroelectronics STPS40SM120CR
Part No.:
STPS40SM120CR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS40SM120CR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 120V 20A I2PAK
Shipping
Inventory:985
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
275 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
I2PAK
1. How to order STPS40SM120CR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS40SM120CR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS40SM120CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS40SM120CR.
Image STPS40SM120CR
Part Number STPS40SM120CR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 830 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 275 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)