STMicroelectronics STPS40SM60CG-TR
Part No.:
STPS40SM60CG-TR
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 20A D2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
625 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
90 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order STPS40SM60CG-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS40SM60CG-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS40SM60CG-TR?
Image STPS40SM60CG-TR
Part Number STPS40SM60CG-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 625 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 90 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)