STMicroelectronics STPS41L30CG-TR
Part No.:
STPS41L30CG-TR
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS41L30CG-TR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 30V 20A D2PAK
Shipping
Inventory:185
Package/Case:
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
480 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.5 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order STPS41L30CG-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS41L30CG-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS41L30CG-TR?
Image STPS41L30CG-TR
Part Number STPS41L30CG-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 480 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)