STMicroelectronics STPS4S200UFN
Part No.:
STPS4S200UFN
Category:
Single Diodes
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS4S200UFN.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMBFLAT
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 4 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Supplier Device Package:
SMBflat Notch
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order STPS4S200UFN on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS4S200UFN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS4S200UFN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS4S200UFN.
Image STPS4S200UFN
Part Number STPS4S200UFN
Manufacturer STMicroelectronics
Series ECOPACK®2
Package/Case DO-221AA, SMB Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 4 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMBflat Notch
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C