STMicroelectronics STPS50U100CR
Part No.:
STPS50U100CR
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS50U100CR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 100V 25A I2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
730 mV @ 25 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
I2PAK
1. How to order STPS50U100CR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS50U100CR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS50U100CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS50U100CR.
Image STPS50U100CR
Part Number STPS50U100CR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 730 mV @ 25 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)