STMicroelectronics STPS5H100AFY
Part No.:
STPS5H100AFY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-128
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS5H100AFY.pdf
Description:
DIODE SCHOTT 100V 5A SOD128FLAT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
SOD-128
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
760 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3.5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD128Flat
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order STPS5H100AFY on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS5H100AFY price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS5H100AFY?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS5H100AFY.
Image STPS5H100AFY
Part Number STPS5H100AFY
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case SOD-128
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 760 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 3.5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOD128Flat
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C