STMicroelectronics STPS5H100SFY
Part No.:
STPS5H100SFY
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS5H100SFY.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277A
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
8 µA @ 100 V
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order STPS5H100SFY on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS5H100SFY price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS5H100SFY?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS5H100SFY.
Image STPS5H100SFY
Part Number STPS5H100SFY
Manufacturer STMicroelectronics
Series ECOPACK®2
Package/Case TO-277, 3-PowerDFN
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 5A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 8 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C