STMicroelectronics STPS5L60SY
Part No.:
STPS5L60SY
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS5L60SY.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 5A SMC
Series:
Q
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
520 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
220 µA @ 60 V
Supplier Device Package:
SMC
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
1. How to order STPS5L60SY on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS5L60SY price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS5L60SY?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS5L60SY.
7.How to contact us to get technical supports, such as STPS5L60SY pin diagram, STPS5L60SY datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STPS5L60SY
Part Number STPS5L60SY
Manufacturer STMicroelectronics
Series Q
Package/Case DO-214AB, SMC
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 520 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 220 µA @ 60 V
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMC
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C