STMicroelectronics STPS6M100SF
Part No.:
STPS6M100SF
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS6M100SF.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 6A TO277A
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
35 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
1. How to order STPS6M100SF on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS6M100SF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS6M100SF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS6M100SF.
Image STPS6M100SF
Part Number STPS6M100SF
Manufacturer STMicroelectronics
Series ECOPACK®2
Package/Case TO-277, 3-PowerDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 6A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 35 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-277A (SMPC)
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)