STMicroelectronics STPS80170CW
Part No.:
STPS80170CW
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS80170CW.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 170V 40A TO2473
Shipping
Inventory:595
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
170 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
80 µA @ 170 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order STPS80170CW on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS80170CW price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS80170CW?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS80170CW.
Image STPS80170CW STPS80170CWLY
Part Number STPS80170CW STPS80170CWLY
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - ECOPACK®2
Package/Case TO-247-3 TO-247-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 170 V 170 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A 40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 40 A 840 mV @ 40 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 80 µA @ 170 V 80 µA @ 170 V
Operating Temperature - Junction 175°C (Max) -40°C ~ 175°C