STMicroelectronics STPS80H100TV
Part No.:
STPS80H100TV
Category:
Diode Arrays
Package:
ISOTOP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS80H100TV.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOTT 100V 40A ISOTOP
Package/Case:
ISOTOP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
780 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order STPS80H100TV on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS80H100TV price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS80H100TV?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS80H100TV.
Image STPS80H100TV
Part Number STPS80H100TV
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case ISOTOP
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 780 mV @ 40 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)