STMicroelectronics STPST5H100AF
Part No.:
STPST5H100AF
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-128
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPST5H100AF.pdf
Description:
100 V, 5 A POWER SCHOTTKY TRENCH
Series:
ECOPACK®2
Package/Case:
SOD-128
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
680 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
11.5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD128Flat
Operating Temperature - Junction:
175°C
1. How to order STPST5H100AF on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPST5H100AF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPST5H100AF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPST5H100AF.
Image STPST5H100AF STPST5H100AFY
Part Number STPST5H100AF STPST5H100AFY
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series ECOPACK®2 ECOPACK®2
Package/Case SOD-128 SOD-128
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 5A 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 680 mV @ 5 A 680 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 11.5 µA @ 100 V 11.5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - Automotive
Qualification - AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package SOD128Flat SOD128Flat
Operating Temperature - Junction 175°C -40°C ~ 175°C