STMicroelectronics STS10P4LLF6
Part No.:
STS10P4LLF6
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTS10P4LLF6.pdf
Description:
MOSFET P-CH 40V 10A 8SO
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ F6
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
15mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA (Min)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
34 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3525 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.7W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order STS10P4LLF6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STS10P4LLF6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STS10P4LLF6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STS10P4LLF6.
Image STS10P4LLF6
Part Number STS10P4LLF6
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ F6
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA (Min)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3525 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.7W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)