STMicroelectronics STS5DNF20V
Part No.:
STS5DNF20V
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTS5DNF20V.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 20V 5A 8SOIC
Series:
STripFET™ II
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
40mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
600mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
11.5nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
460pF @ 25V
Power - Max:
2W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
8-SOIC
1. How to order STS5DNF20V on DeepFinds Electronics?
3. Are the STS5DNF20V price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STS5DNF20V?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STS5DNF20V.
7.How to contact us to get technical supports, such as STS5DNF20V pin diagram, STS5DNF20V datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STS5DNF20V
Part Number STS5DNF20V
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 600mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11.5nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 460pF @ 25V
Power - Max 2W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)