STMicroelectronics STS7PF30L
Part No.:
STS7PF30L
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTS7PF30L.pdf
Description:
MOSFET P-CH 30V 7A 8SO
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ II
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
21mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
38 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2600 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.5W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order STS7PF30L on DeepFinds Electronics?
3. Are the STS7PF30L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STS7PF30L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STS7PF30L.
7.How to contact us to get technical supports, such as STS7PF30L pin diagram, STS7PF30L datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STS7PF30L
Part Number STS7PF30L
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)