STMicroelectronics STS9NF30L
Part No.:
STS9NF30L
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTS9NF30L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 9A 8SO
Series:
STripFET™ II
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
20mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
12.5 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
730 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.5W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
8-SOIC
1. How to order STS9NF30L on DeepFinds Electronics?
3. Are the STS9NF30L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STS9NF30L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STS9NF30L.
7.How to contact us to get technical supports, such as STS9NF30L pin diagram, STS9NF30L datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STS9NF30L
Part Number STS9NF30L
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.5 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 730 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)