STMicroelectronics STSJ100NH3LL
Part No.:
STSJ100NH3LL
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTSJ100NH3LL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 100A 8SOIC
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ III
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.5mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
40 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4450 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3W (Ta), 70W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC-EP
1. How to order STSJ100NH3LL on DeepFinds Electronics?
3. Are the STSJ100NH3LL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STSJ100NH3LL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STSJ100NH3LL.
Image STSJ100NH3LL
Part Number STSJ100NH3LL
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.5mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4450 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 70W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)