Infineon Technologies STT1400N16P55HPSA1
Part No.:
STT1400N16P55HPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTT1400N16P55HPSA1.pdf
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TT
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
10500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order STT1400N16P55HPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STT1400N16P55HPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STT1400N16P55HPSA1?
Image STT1400N16P55HPSA1
Part Number STT1400N16P55HPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series TT
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure 1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 10500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature 125°C (TJ)