Infineon Technologies STT1900N16P55XPSA2
Part No.:
STT1900N16P55XPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTT1900N16P55XPSA2.pdf
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TT
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
17000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order STT1900N16P55XPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STT1900N16P55XPSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STT1900N16P55XPSA2?
Image STT1900N16P55XPSA2
Part Number STT1900N16P55XPSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series TT
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure 1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 17000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature 125°C (TJ)