Infineon Technologies STT2200N16P55XPSA1
Part No.:
STT2200N16P55XPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTT2200N16P55XPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE POWERBLOCK PS55-1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued
Structure:
1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
21000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order STT2200N16P55XPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STT2200N16P55XPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STT2200N16P55XPSA1?
Image STT2200N16P55XPSA1
Part Number STT2200N16P55XPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Discontinued
Structure 1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 21000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature 125°C (TJ)