Infineon Technologies STT2200N16P55XPSA2
Part No.:
STT2200N16P55XPSA2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTT2200N16P55XPSA2.pdf
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Series:
TT
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
21000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order STT2200N16P55XPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STT2200N16P55XPSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STT2200N16P55XPSA2?
Image STT2200N16P55XPSA2
Part Number STT2200N16P55XPSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series TT
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure 1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 21000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature 125°C (TJ)