Infineon Technologies STT2200N18P55XPSA1
Part No.:
STT2200N18P55XPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTT2200N18P55XPSA1.pdf
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.8 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
21000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order STT2200N18P55XPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STT2200N18P55XPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STT2200N18P55XPSA1?
Image STT2200N18P55XPSA1
Part Number STT2200N18P55XPSA1
Packaging Tray
Product Status Active
Structure 1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.8 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 21000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature 125°C (TJ)