Infineon Technologies STT800N18P55XPSA1
Part No.:
STT800N18P55XPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTT800N18P55XPSA1.pdf
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
6300A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order STT800N18P55XPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STT800N18P55XPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STT800N18P55XPSA1?
Image STT800N18P55XPSA1
Part Number STT800N18P55XPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure 1-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.8 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 6300A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature 125°C (TJ)