STMicroelectronics STTD6050H-12M2Y
Part No.:
STTD6050H-12M2Y
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
9-PowerSMD
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTD6050H-12M2Y.pdf
Description:
60 A 1200 V HALF-CONTROLLED BRID
Shipping
Inventory:289
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
9-PowerSMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Structure:
Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs, 2 Diodes
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
38 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
60 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
500A, 525A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order STTD6050H-12M2Y on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTD6050H-12M2Y price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTD6050H-12M2Y?
Image STTD6050H-12M2Y
Part Number STTD6050H-12M2Y
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 9-PowerSMD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Structure Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs, 2 Diodes
Voltage - Off State 1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 38 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 60 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 500A, 525A
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)