onsemi STTFS015N10MCL
Part No.:
STTFS015N10MCL
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerWDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTFS015N10MCL.pdf
Shipping
Inventory:509
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-PowerWDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Ta), 42A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
12.9mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 77µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
19 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1338 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.5W (Ta), 45W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-WDFN (3.3x3.3)
1. How to order STTFS015N10MCL on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTFS015N10MCL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTFS015N10MCL?
Image STTFS015N10MCL
Part Number STTFS015N10MCL
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-PowerWDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta), 42A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.9mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 77µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1338 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 45W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)