STMicroelectronics STTH10LCD06FP
Part No.:
STTH10LCD06FP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH10LCD06FP.pdf
Description:
DIODE GP 600V 10A TO220FPAC
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
1. How to order STTH10LCD06FP on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH10LCD06FP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH10LCD06FP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH10LCD06FP.
Image STTH10LCD06FP
Part Number STTH10LCD06FP
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-2 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2 V @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)