STMicroelectronics STTH10R04D
Part No.:
STTH10R04D
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH10R04D.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 10A TO220AC
Shipping
Inventory:100
Package/Case:
TO-220-2
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 400 V
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
1. How to order STTH10R04D on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH10R04D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH10R04D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH10R04D.
7.How to contact us to get technical supports, such as STTH10R04D pin diagram, STTH10R04D datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STTH10R04D
Part Number STTH10R04D
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AC
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)