STMicroelectronics STTH12R06D
Part No.:
STTH12R06D
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH12R06D.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 12A TO220AC
Package/Case:
TO-220-2
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.9 V @ 12 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
45 µA @ 600 V
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
1. How to order STTH12R06D on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH12R06D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH12R06D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH12R06D.
7.How to contact us to get technical supports, such as STTH12R06D pin diagram, STTH12R06D datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STTH12R06D STTH12R06DIRG
Part Number STTH12R06D STTH12R06DIRG
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-220-2 TO-220-2 Insulated, TO-220AC
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 12A 12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.9 V @ 12 A 2.9 V @ 12 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 45 ns 45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 45 µA @ 600 V 45 µA @ 600 V
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-220AC TO-220AC ins
Operating Temperature - Junction 175°C (Max) 175°C (Max)