STMicroelectronics STTH20003TV1
Part No.:
STTH20003TV1
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diode Arrays
Package:
ISOTOP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH20003TV1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 300V 100A ISOTOP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
ISOTOP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order STTH20003TV1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH20003TV1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH20003TV1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH20003TV1.
Image STTH20003TV1
Part Number STTH20003TV1
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case ISOTOP
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)