STMicroelectronics STTH2002G-TR
Part No.:
STTH2002G-TR
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH2002G-TR.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 20A D2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
1. How to order STTH2002G-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH2002G-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH2002G-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH2002G-TR.
Image STTH2002G-TR STTH2002G
Part Number STTH2002G-TR STTH2002G
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Obsolete
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) 20A 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 20 A 1.1 V @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 40 ns 40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK D2PAK
Operating Temperature - Junction 175°C (Max) 175°C (Max)