STMicroelectronics STTH200L06TV1
Part No.:
STTH200L06TV1
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diode Arrays
Package:
ISOTOP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH200L06TV1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 120A ISOTOP
Shipping
Inventory:241
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
ISOTOP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.55 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
120 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order STTH200L06TV1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH200L06TV1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH200L06TV1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH200L06TV1.
Image STTH200L06TV1
Part Number STTH200L06TV1
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case ISOTOP
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.55 V @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 120 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)