STMicroelectronics STTH200R04TV1
Part No.:
STTH200R04TV1
Category:
Diode Arrays
Package:
ISOTOP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH200R04TV1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 400V 100A ISOTOP
Package/Case:
ISOTOP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
80 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order STTH200R04TV1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH200R04TV1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH200R04TV1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH200R04TV1.
Image STTH200R04TV1
Part Number STTH200R04TV1
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case ISOTOP
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35 V @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 80 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C