STMicroelectronics STTH20R04FP
Part No.:
STTH20R04FP
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH20R04FP.pdf
Description:
DIODE GP 400V 20A TO220FPAC
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
1. How to order STTH20R04FP on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH20R04FP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH20R04FP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH20R04FP.
Image STTH20R04FP
Part Number STTH20R04FP
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-2 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)