STMicroelectronics STTH30L06G
Part No.:
STTH30L06G
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH30L06G.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A D2PAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.55 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
1. How to order STTH30L06G on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH30L06G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH30L06G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH30L06G.
7.How to contact us to get technical supports, such as STTH30L06G pin diagram, STTH30L06G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STTH30L06G-TR STTH30L06GY-TR STTH30L06G
Part Number STTH30L06G-TR STTH30L06GY-TR STTH30L06G
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Obsolete
Technology Standard Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 30A 30A 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.55 V @ 30 A 1.55 V @ 30 A 1.55 V @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 90 ns 90 ns 90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 600 V 25 µA @ 600 V 25 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F - - -
Grade - Automotive -
Qualification - AEC-Q101 -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK D2PAK D2PAK
Operating Temperature - Junction 175°C (Max) -40°C ~ 175°C 175°C (Max)