STMicroelectronics STTH30L06P
Part No.:
STTH30L06P
Package:
SOD-93-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH30L06P.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A SOD93-2
Package/Case:
SOD-93-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.55 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 600 V
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
1. How to order STTH30L06P on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH30L06P price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH30L06P?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH30L06P.
7.How to contact us to get technical supports, such as STTH30L06P pin diagram, STTH30L06P datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STTH30L06P STTH30L06PI
Part Number STTH30L06P STTH30L06PI
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case SOD-93-2 DOP3I-2 Insulated (Straight Leads)
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) 30A 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.55 V @ 30 A 1.55 V @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 90 ns 90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 µA @ 600 V 25 µA @ 600 V
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package SOD-93-2 DOP3I
Operating Temperature - Junction 175°C (Max) 175°C (Max)