STMicroelectronics STTH30R04G-TR
Part No.:
STTH30R04G-TR
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH30R04G-TR.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 30A D2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.45 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 µA @ 400 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C
1. How to order STTH30R04G-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH30R04G-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH30R04G-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH30R04G-TR.
Image STTH30R04G-TR STTH30R04G
Part Number STTH30R04G-TR STTH30R04G
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V 400 V
Current - Average Rectified (Io) 30A 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.45 V @ 30 A 1.45 V @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 100 ns 100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 15 µA @ 400 V 15 µA @ 400 V
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK D2PAK
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C -40°C ~ 175°C