STMicroelectronics STTH60L04W
Part No.:
STTH60L04W
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
DO-247-2 (Straight Leads)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTTH60L04W.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 60A DO247
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
DO-247-2 (Straight Leads)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-247
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
1. How to order STTH60L04W on DeepFinds Electronics?
3. Are the STTH60L04W price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STTH60L04W?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STTH60L04W.
7.How to contact us to get technical supports, such as STTH60L04W pin diagram, STTH60L04W datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STTH60L04W
Part Number STTH60L04W
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case DO-247-2 (Straight Leads)
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 60 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 90 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package DO-247
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)