STMicroelectronics STU6N60M2
Part No.:
STU6N60M2
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTU6N60M2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 4.5A IPAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
MDmesh™ II Plus
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.2Ohm @ 2.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
13.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
232 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
60W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-251 (IPAK)
1. How to order STU6N60M2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STU6N60M2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STU6N60M2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STU6N60M2.
7.How to contact us to get technical supports, such as STU6N60M2 pin diagram, STU6N60M2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STU6N60M2
Part Number STU6N60M2
Manufacturer STMicroelectronics
Series MDmesh™ II Plus
Package/Case TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 2.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 232 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)