STMicroelectronics STV160NF02LAT4
Part No.:
STV160NF02LAT4
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTV160NF02LAT4.pdf
Description:
MOSFET N-CH 20V 160A 10POWERSO
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™
Package/Case:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
175 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5500 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
210W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
10-PowerSO
1. How to order STV160NF02LAT4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STV160NF02LAT4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STV160NF02LAT4?
Image STV160NF02LAT4
Part Number STV160NF02LAT4
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™
Package/Case PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 175 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5500 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 210W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)