STMicroelectronics STV300NH02L
Part No.:
STV300NH02L
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTV300NH02L.pdf
Description:
MOSFET N-CH 24V 200A 10POWERSO
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
STripFET™ III
Package/Case:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
24 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V, 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
109 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7055 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
10-PowerSO
1. How to order STV300NH02L on DeepFinds Electronics?
3. Are the STV300NH02L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STV300NH02L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STV300NH02L.
Image STV300NH02L
Part Number STV300NH02L
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Package/Case PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 24 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V, 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 109 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7055 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)