STMicroelectronics STW13NB60
Part No.:
STW13NB60
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTW13NB60.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 13A TO247-3
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
540mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
82 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2600 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
190W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order STW13NB60 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STW13NB60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STW13NB60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STW13NB60.
7.How to contact us to get technical supports, such as STW13NB60 pin diagram, STW13NB60 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STW13NB60
Part Number STW13NB60
Manufacturer STMicroelectronics
Series PowerMESH™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 540mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 82 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)