STMicroelectronics STW13NK60Z
Part No.:
STW13NK60Z
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTW13NK60Z.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 13A TO247-3
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
SuperMESH™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
550mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
92 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2030 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
150W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order STW13NK60Z on DeepFinds Electronics?
3. Are the STW13NK60Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STW13NK60Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STW13NK60Z.
7.How to contact us to get technical supports, such as STW13NK60Z pin diagram, STW13NK60Z datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STW13NK60Z
Part Number STW13NK60Z
Manufacturer STMicroelectronics
Series SuperMESH™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 92 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2030 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)